Umiejętność fachowego oraz rzetelnego wykonywania wszelkiego rodzaju standardowych pomiarów geodezyjnych to podstawa dla każdej osoby, która chce rzetelnie zajmować się zawodem geodety. Nasza firma geodezyjna idzie o krok dalej – nie skupiamy się wyłącznie na doskonaleniu podstaw, ale stale poszukujemy możliwości zastosowania ich w połączeniu z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Takie podejście w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem w branży pozwala nam skutecznie optymalizować nie tylko koszty realizacji, ale również czas wykonania dowolnego typu pomiarów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów świadczenia usług geodezyjnych.
Tworzenie map do celów projektowych
Mapy geodezyjne do celów projektowych to dokumenty niezbędne do wykonania danego projektu budowlanego. Zawsze są one opracowywane w oparciu o mapy zasadnicze i powinny odzwierciedlać bieżący stan terenu na obszarze projektowanego obiektu oraz 30 metrów wokół niego. Z tego względu tworząc mapy do celów projektowych przykładamy szczególną uwagę do tego, by ująć nie tylko wszystkie elementy ewidencji gruntów i budynków (jak np. wskazanie granic działek, elementy uzbrojenia nadziemnego oraz podziemnego, ogrodzenia czy przyłącza i sieci wodno-kanalizacyjne), ale również wszelką zieleń nieprzeznaczoną do wycinki.
Mapy do celów projektowych nie mają wprawdzie określonej daty ważności, jednak należy je aktualizować za każdym razem, gdy na danej działce zajdą zmiany w zakresie opracowania geodezyjnego.
Pomiary realizacyjne
Pomiary geodezyjne tego rodzaju obejmują przede wszystkim tyczenie lokalizacyjne obiektów budowlanych (m. in. budynków, sieci uzbrojenia terenu czy dróg) w zgodzie z przygotowanym przez projektanta planem inwestycji lub zagospodarowania terenu. W ramach pomiarów realizacyjnych są wykonywane pomiary sytuacyjno-wysokościowe, dzięki którym możliwe jest określenie wielkości, kształtu i wzajemnego położenia obiektów względem siebie oraz w terenie, a także wskazanie istniejących różnic między elementami terenu. Usługi geodezyjne w zakresie pomiarów realizacyjnych wykonujemy po gruntownym zapoznaniu się z projektem budowy, a termin i sposób realizacji prac każdorazowo dostosowujemy do przewidywanych etapów budowy oraz jej bieżącego stanu. Po zakończeniu prac i wytyczeniu obiektów dokonujemy odpowiedniego wpis do dziennika budowy.
Pomiary powierzchni
Poza standardowymi pomiarami powierzchni terenu geodeta może wykonać również innego rodzaju prace, mające na celu precyzyjne określenie wielkości powierzchni danego pomieszczenia (np. biura czy hali magazynowej), nieruchomości czy obiektu budowlanego. W razie potrzeby jesteśmy w stanie wykonać precyzyjne pomiary powierzchni lokali mieszkalnych, dla których wyliczenia były wykonywane w przeszłości w oparciu o starą normę PN-70/B-02365. Tę ofertę kierujemy szczególnie do właścicieli starych kamienic w Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i innych miastach na terenie Górnego Śląska, gdzie pomiary były często wykonywane niedbale i niedokładnie. Posiadamy również sprzęt geodezyjny umożliwiający nam wykonanie dowolnego innego rodzaju pomiarów powierzchni, jak np. pomiar nowego mieszkania czy obmiar do wydzielenia samodzielnego lokalu.
Wznowienia granic
W przypadku uszkodzenia, przesunięcia albo zniszczenia znaków granicznych możliwe jest wykonanie wznowienia granic, co pozwala na uniknięcie rozgraniczenia gruntów np. w sytuacji, kiedy właściciel gruntu chce rozpocząć budowę albo postawić ogrodzenie, ale nie ma całkowitej pewności, jak przebiega granica. Aby jednak wznowienie granic mogło być skutecznie przeprowadzone, niezbędne jest istnienie właściwej dokumentacji geodezyjnej oraz kartograficznej, umożliwiającej w jednoznaczny sposób odtworzyć granice w terenie. Ponadto konieczne jest, aby odpowiednio wcześniej ustalić przebieg granic pomiędzy sąsiadującymi nieruchomościami zgodnie z ich stanem prawnym. Wszystkie zlecenia geodezyjne dotyczące wznowienia granic rozpoczynamy od szczegółowej analizy dostępnej dokumentacji, a jeśli zachodzi konieczność wyznaczenia granic na nowo, wykorzystujemy do tego najnowszy sprzęt geodezyjny, dzięki czemu gwarantujemy pełną poprawność wykonanego wznowienia.
Geodezyjna obsługa inwestycji
Kompleksowa obsługa geodezyjna inwestycji obejmuje ogół czynności geodezyjnych, które wykonuje się podczas realizacji praktycznie każdego rodzaju inwestycji budowlanych (m.in. w budownictwie ogólnym, przemysłowym czy realizacji obiektów drogowych, inżynierskich lub uzbrojeń podziemnych). Dokładny zakres podejmowanych czynności obejmuje: wytyczenie poszczególnych budowli na wskazanym terenie w celu zapewnienia zgodności ich usytuowania z planem, projektem lub pozwoleniem na budowę, weryfikację i kontrolę prawidłowości prac, które zostały przeprowadzone podczas budowy, a następnie dokonanie wpisu do dziennika budowy i przeprowadzenie inwentaryzacji powykonawczej wraz z wpisem powstałych obiektów na zasadniczą mapę miasta. Wieloletnia praktyka i ogromne doświadczenie praktyczne naszych geodetów to gwarancja profesjonalnej, całościowej i rzetelnej obsługi geodezyjnej dowolnej inwestycji.
Skaning laserowy
Naziemny
skaning laserowy jest nowoczesną, innowacyjną metodą dokumentowania faktycznego stanu obiektów geodezyjnych w krótkim czasie i z ogromną precyzją, nieporównywalnie większą niż tradycyjne metody pomiarowe. Z tego powodu bardzo często wykorzystuje się skaning laserowy do inwentaryzacji wszelkiego typu obiektów i budynków zabytkowych oraz do wykonywania szczegółowych pomiarów geodezyjnych w miejscach trudno dostępnych lub niebezpiecznych dla człowieka. Do laserowego skaningu naziemnego wykorzystujemy najwyższej klasy sprzęt, dzięki czemu nasze realizacje cechują się perfekcyjnym odwzorowaniem nawet najmniejszych detali oraz maksymalną precyzją niezależnie od tego, czy skanujemy stanowisko archeologiczne, zabytkowy budynek, halę produkcyjną lub dokonujemy laserowego pomiaru objętości hałdy, składowiska śmieci albo innego obiektu przestrzennego.
Fotogrametria korzystająca z technologii UAV
Precyzyjne
pomiary fotogrametryczne są niezbędne w każdym przypadku, gdy konieczne jest dokładne, pozbawione przekłamań i błędów odwzorowanie danego obiektu. Fotogrametria najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia szczegółowych ortofotomap oraz pomiarów dużych obszarów. Tradycyjna fotogrametria lotnicza jest jednak rozwiązaniem dość drogim, a ponadto nie w każdym przypadku daje satysfakcjonujące efekty, stąd nowoczesna geodezja wykorzystuje do tego celu zdobycze współczesnej technologii. Szczególnie użyteczne są Bezzałogowe Statki Powietrzne (z ang. UAV, czyli popularne „drony”), które mogą wykonywać obiektywne oraz niezwykle precyzyjne pomiary nawet w miejscach bardzo trudno dostępnych. W zakresie fotogrametrii UAV oferujemy precyzyjne, a jednocześnie szybkie odtwarzanie kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów nawet na dużych obszarach, jak również wszelkiego typu pomiary fotogrametryczne możliwe do wykonania z użyciem drona – jak np. skaning laserowy z powietrza.
Pionierskie techniki skanowania laserowego - LupoScan
Oprogramowanie LupoScan to innowacyjne rozwiązanie, które zostało opracowane jako narzędzie przeznaczone do analizowania i obrabiania danych uzyskanych za pośrednictwem laserowego skaningu naziemnego. Co szczególnie ważne, LupoScan współpracuje z każdym wykorzystywanym obecnie formatem zapisu chmur punktów, co w praktyce oznacza możliwość bezproblemowego eksportu danych do dowolnego oprogramowania CAD. Dodatkowo LupoScan posiada szeroką gamę wbudowanych funkcjonalności i narzędzi, które dotychczas były dostępne jedynie dla fotogrametrii. To unikalne połączenie sprawia, że dowolne zadanie realizowane za pomocą tego oprogramowania zabiera mniej czasu, co z kolei przekłada się na redukcję kosztów ponoszonych na opracowanie danego projektu. Oprogramowanie LupoScan jest dostępne w kilku wariantach licencyjnych, co pozwala idealnie dobrać zakres funkcjonalności do własnych potrzeb.