Dron w fotogrametrii
Odtwarzanie położenia obiektów względem siebie na dużym obszarze nie zawsze jest proste. Odwzorowanie ich kształtów i rozmiarów z poziomu ziemi może być problematyczne. Fotogrametria lotnicza często okazuje się zbyt kosztowna, aby skorzystać z niej w codziennej pracy geodety. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku okazał się dron.Jak działają pomiary fotogrametryczne z użyciem drona? To przede wszystkim metoda niezwykle szybka. Z jej pomocą opracowujemy model 3D dowolnego terenu. Łączy ona autokorelację zdjęć, czyli porównywanie zdjęć tego samego punktu w celu jego najdokładniejszego odwzorowania, a także przetwarzanie pixeli na chmurę punktów, które wspólnie tworzą geometryczny obraz mierzonego obiektu lub terenu.
Korzyścią płynącą z wykorzystania drona w fotogrametrii jest niewątpliwie możliwość uzyskania satysfakcjonujących wyników dokładnościowych przy zachowaniu korzystnej ceny usługi.
Dotychczas takie pomiary były wykonywane wyłącznie metodą naziemnego skaningu laserowego. My postawiliśmy na prostsze, szybsze i tańsze rozwiązanie w postaci drona.
Pierwsza próba z dronem
Wykorzystanie drona w fotogrametrii jest praktykowane w wielu miejscach na świecie, ale w Polsce to raczej nowość. Nasza ekipa postanowiła przetestować to rozwiązanie “na własnej skórze”, abyśmy mogli w przyszłości wdrożyć je na stałe do naszej oferty.Za cel obraliśmy sobie budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Całość trwała około 30 minut, a więc nie była to długa i żmudna operacja.
Po przyjeździe na miejsce rozpakowaliśmy sprzęt i zgłosiliśmy naloty w wieży kontrolnej lotniska w Pyrzowicach. Do wykonania nalotów użyliśmy drona modelu DJI Phantom 3. Mimo niskiej temperatury warunki pogodowe były wręcz idealne do wykonania pomiarów. Zabraliśmy się do pracy.
W ciągu pół godziny wykonaliśmy naloty frontowej elewacji obiektu. Zdjęcia były robione w szeregach o wzajemnym pokryciu wynoszącym minimum około 30%. Pokrycie każdego zdjęcia względem sąsiedniego miejsca w jednym szeregu to około 60%. Zdjęcia zostały wykonane możliwie prostopadle względem fotografowanego obiektu.
Nie ukrywamy, że pierwsze próby użycia drona w fotogrametrii były ciekawym doświadczeniem, a naloty zakończyły się pełnym sukcesem. Mamy dla Was krótki film przedstawiający, jak przebiegały prace.
W Exigeo jesteśmy na bieżąco z trendami branży geodezyjnej. Dlatego wciąż wypróbowujemy nowe metody pomiarowe, aby dostarczać naszym klientom jak najwyższej jakości usługi w przystępnych cenach. Próba nalotów dronem była jednym z takich kroków ku ulepszaniu naszych metod pracy i jesteśmy bardzo zadowoleni z jej przebiegu. Mamy nadzieję, że wkrótce dron zagości u nas na stałe.